Изкуственият интелект вече променя процеса на подбор на кадри, като проверява кандидатите за работа, преди хората изобщо да ги видят. Тази рубрика ще разгледа как AI трансформира пазара на труда и как можем да подготвим децата за бъдеще, в което уменията, свързани с AI, ще бъдат от решаващо значение. Ще обсъдим новите професии, които възникват, и как образованието по роботика и програмиране може да даде на младите хора необходимите знания и компетенции.
„Изкуственият интелект вече променя начина, по който живеем, работим и се образоваме.“ Това заяви в интервю за bTV Radio съоснователят на Академия Роботика Борислав Русинов. Той предупреди, че подготовката на децата за бъдещето е от ключово значение, защото Изкуственият интелект (ИИ) навлиза бързо във всички сфери на живота – от подбора на кадри до обучението и дори психическото здраве.
Русинов заяви, че “ИИ не може да бъде излъган емоционално” и вече участва активно в процесите по наемане на работници. “Системи с ИИ анализират както вербалното, така и невербалното поведение на кандидатите по време на интервюта. Това е добре, защото оценката става по-реалистична, а филтрирането – по-бързо и ефективно“, посочи той.
Ключовите умения, които децата трябва да развиват днес, според специалиста, са висока компютърна грамотност, свободно владеене на английски език, критично мислене и способност за формулиране на точни въпроси.
Той подчерта, че днешните деца растат с технологии от най-ранна възраст, но това не означава, че ги използват безопасно или ефективно. „Ние, възрастните, трябва да ги насочим, да ги наблюдаваме и да им покажем как се борави отговорно с технологиите“, коментира Русинов.
Изкуственият интелект не е просто инструмент – той може да бъде възприет дори като „приятел“ от някои деца и възрастни, предупреди експертът. Това поражда нови психологически и етични въпроси. „Трябва да учим децата да проверяват информацията, да не вярват сляпо – защото ИИ също може да греши“, каза той във връзка с етичните и психологически аспекти на изкуствения интелект.
Русинов не се съгласи напълно с тезата на Бил Гейтс, че само три професии ще оцелеят след бума на ИИ. Според него, ще останат професиите, които изискват високи нива на човешка експертиза, предприемаческо мислене и опит. „ИИ е мощен, но все още е създаден от човека. Важно е как ние ще го използваме“, заключи той.
Чуйте цялото интервю на Георги Митов с Борислав Русинов- съосновател на Академия Роботика, разположено в звуковия файл:
За Академия Роботика:
Академия Роботика - от курсове за деца, рождени дни с LEGO роботи, през обучения за учители до първата детска книга за програмиране в Minecraft. Те възпитават следващото поколение технологични лидери, като правят програмирането и роботиката достъпни и интересни за ученици от 1-ви до 12-ти клас. Присъединете се към нас, за да разберем как практическият подход на Академия Роботика прави революция в STEM образованието, насърчава логическото мислене и подготвя младите умове за света, управляван от технологиите.