След пет годишни усилия подводни археолози откриха крепостна стена – част от потъналата укрепителна система на древна Месамбрия. Това съобщи в ефира на bTV Radio д-р Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол и главен асистент в Националния археологически инстиут с музей при БАН. В момента екипът му продължава проучванията във водите край Несебър
„Находката е най-дълбокият античен архитектурен паметник, който е откриван досега по Черноморието“, обясни още той и разказа как точно изглежда. „Внушителна монументална архитектура от големи каменни блокове на 5 метра и половина дълбочина.“
Последните години България постигна изключителни успехи в областта на подводната археология. Голяма част от откритията обаче са обект на посегателства и кражби.
„Културното наследство под вода е защитено от закона, но е много трудно да бъдат опазени. За съжаление повечето от нещата, които са намерени, имат тъжна съдба, защото след като се извадят от морското дъно, ако не бъдат направени мигновени мерки за консервация, те се саморазпадат. Така че повечето от находките, които са извадени с цел иманярство, търговия или просто като сувенири – голяма част от тях са вече унищожени и е изгубена информацията за техния исторически и археологически контекст, което за нас е много важно“, обясни още д-р Прахов.
Чуйте цялото интервю с д-р Найден Прахов.