В болница „Св. Иван Рилски“ се провеждат безплатни прегледи за хепатит С от 2 до 31 август. Това обяви в ефира на bTV Radio проф. Деян Желев.
„Кампанията се радва на интерес. Около 20 пациента преминават дневно. Вече имаме и първите положителни пациенти, което означава, че сме успели да открием болестта на време и да ги насочим за своевременно лечение. Трябва да се отбележи, че при хроничните вирусни хепатити болните нямат абсолютно никакви оплаквания. Те се чувстват напълно здрави и нямат симптоми, които да ги накарат да потърсят лекарска помощ. Вирусите се откриват съвсем случайно при целенасочени изследвания и това е целта на нашата кампания“, каза още проф. Желев.
Кръвното изследване ще става в централната лаборатория на болницата в работни дни между 8:00 и 14:00 часа. Не е необходимо предварително записване. Няма значение дали изследваният е приемал вода или храна. Пациентите, чийто проби се окажат положителни, ще бъдат консултирани безплатно от гастроентеролог и насочени за по-нататъшно лечение в Клиниката по гастроентерология, където се намира най-големият център за лечение на вирусни хепатити в България.
Поводът за инициативата е Световният ден за борба с хепатита, който отбелязвахме на 28 юли. Световната здравна организация информира, че по света на всеки 30 секунди умира човек от заболяване, свързано с хепатит - възпаление на черния дроб, което причинява тежко чернодробно заболяване и хепатоцелуларен рак. Има пет основни щама на вируса на хепатит - A, B, C, D и E. Хепатитите B и C са най-често срещани. Те водят до 1,1 милиона смъртни случая и 3 милиона нови инфекции годишно. За хронична инфекция, свързана с хепатит С вирус, се лекуват 9 400 000. В световен мащаб са диагностицирани 10% от хората, които имат хронична инфекция с вирус на хепатит В и 22% получават лечение. Децата, които имат достъп до ваксина срещу хепатит В при раждане, са едва 42%.
Тази година за първи път отбелязваме датата с Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити. Тя беше приета през април след дългогодишни усилия на лекари и пациентски организации. Документът предвижда безплатен скрининг за хепатит В и С във възрастовата група между 40 и 60 г., тестване на бременните жени, както и специални програми към хората от рисковите групи. Към момента обаче тази програма не е започнала и единственият начин човек да се тества за хепатит С е по негова собствена инициатива, което се случва изключително рядко, защото заболяването протича безсимптомно, а когато се появят първите симптоми, това означава, че чернодробното увреждане вече е доста напреднало.
199 000 са засегнатите от хепатит В в България, а 87 000 са с хепатит С. Поради липсата на симптоматика и на профилактика над 90 % от болните от хепатит С не знаят, че са заразени и съответно не се лекуват, а продължават да разпространяват вируса. В България хепатит С се диагностицира два пъти по-рядко от средното за Европа.
СЗО прие глобална стратегия за достигане на 90% диагностика на хепатит С, 80 % излекуване и 65% намаляване на смъртността, причинена от болестта, до 2030 година. Пресметнато е, че в България за да се доближим до тези цели е необходимо да лекуваме 5000 пациенти с хепатит С на годишна база. За 2020 г. са лекувани едва 700 души. Същевременно над 800 човека годишно губят живота си в следствие на усложнения, причинени от заразата. Това са животи, които могат да бъдат спасени, тъй като със съвременните терапии, инфекцията причинена от хепатит С в над 99% от случаите може да бъде излекувана напълно. Не така стои въпросът с усложненията – рак или цироза на черния дроб, които вирусът причинява. Освен че е много продължително, лечението на тези болести не винаги е успешно.
Чуйте цялото интервю с проф. Деян Желев.