В Клиниката по образна диагностика в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се провеждат 150 безплатни прегледа в рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата. Записването за тях приключи за по-малко от 48 часа. "Има лимит в НЗОК за този тип изследвания. Не сме въвели правило през какви интервали жените трябва да се явяват. За съжаление, услугата не е достъпна еднакво по различните населени места. Това е проблем, върху който държавата трябва да акцентира през следващите години". Това заяви пред bTV Radio началникът на Клиниката по образна диагностика доц. д-р Пламен Гецов. "Няма мамографи във всички населени места, но на 30-40 км. има такива устройства от там, от където живеят", сподели той. "Нямам впечатление, че хващаме заболяването в ранните стадии. Навременният скрининг е решението", твърди специалистът. Доц. Гецов успокоява дамите, че с направление от личния лекар ехомамографията в клиниката също е безплатна. Предлагат се и прегледи срещу заплащане. "Годишно имаме около 40 случая на мъже с карцином на млечната жлеза", подчертава той. По думите му, през ноември ще има профилактична скринингова програма в УМБАЛ "Царица Йоана - ИСУЛ" с прегледи, фокусирани върху рак на простатната жлеза.

Навременната профилактика е от ключово значение за ранното откриване и успешно лечение на рака на гърдата. Безплатните ехомамографии се провеждат с новия ехографски апарат, с който разполага клиниката. Той е последно поколение, с разширени диагностични възможности, които позволяват идентифицирането и на най-малките образувания в гърдата.

Колко често жените трябва да ходят на профилактичен преглед за рак на гърдата? Как да го познаят? Чуйте от интервюто на Георги Митов с доц. д-р Пламен Гецов – началник на Клиниката по образна диагностика в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“:

Доц. д-р Пламен Гецов e завършил Медицински университет - Плевен през 2000 г. Има придобита специалност по образна диагностика в Медицински университет гр. София през 2007 г. Завършва и Факултета по обществено здраве в Медицински университет гр. София през 2012 г. Има специализации по Образна диагностика и диференциална диагноза на гастроинтестиналния тракт при Медицински Институт на МВР. Стажове по онкология, онкохирургия и онкогинекология в отделение по хирургия при Междуобластен диспансер по онкологични заболявания - Враца. В периода 2000-2002 е работил в Отделение по кардиология и ревматология в МБАЛ "Христо Ботев" - Враца, от 2002 до 2004г - в Отделение по образна диагностика в МБАЛ "Христо Ботев" - Враца, а от 2004-досега - в Клиника по образна диагностика в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София. В периода 2007-2021 г. е асистент по рентгенология в катедра "Физика, биофизика и радиология" на Медицински факултет към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Член е на Българската асоциация по радиология и на EСR и има участия в научни форуми и публикации.