Филмът „Уроците на Блага“ събужда, призовава към съпричастност и задължава към действие. Той не дава рецепти, а ясен отговор – в твоята лична ангажираност към по-добър живот. Необичаен и изключително важен, филмът разтърсва и оставя дълбока следа. „Когато за първи път прочетох сценария, не ме занимаваше въпросът как светът ще приеме филма, а как ще се справя с тази гигантска задача.“ – коментира пред bTV Radio изпълнителката на ролята на Блага Ели Скорчева.
Тя се изправя пред голямо предизвикателство, защото е съвършено различен натюрел от героинята си. Едва след премиерата във Карлови Вари и отзвука от там и от Рим – най-големите награди и възторжени ревюта, си дава сметка, че екипът е направил повече от това, което участниците са си мислели. „Не беше първоначалната идея да смаем света, а да сме почтени към темата, максимално искрени и ангажирани с нея. Очевидно това, че много чистоплътно сме подходили и сме си свършили добре работата, е довело до този резултат.“ – казва Ели Скорчева.
„Уроците на Блага“ произнася истини, доближава се до документален разказ като снимка на нашата действителност, а същевременно е художествен. Той е с изключително силно емоционално въздействие. Много е тежко осмислянето, че не гледаш измислена история, а парченце от живота. Ели Скорчева е от поколението на своята героиня, но е натрупала мъдрост от преживяното. Това е извор на надежда за бъдещето: „Не искам да говоря за резултат, а за процес, за действие. Надявам се филмът да събуди това, което Командарев нарича „морално безпокойство“, за да доведе до промяна. На мен в обществото ни ми липсват действията. Ние знаем, виждаме, оценяваме и не правим нищо. И това не е добре. Човечеството се движи в страшна посока, с ентусиазъм и въодушевление реже клона, на който седи, откъм дънера, и почти с възторг очаква мига, в който с фойерверки ще падне. Много глупост има, много повече задълбаване в глезотии и материализъм, което не ни върши услуга. Не това ни прави хора.“
И става така, че човешкото днес се свръзва със Злото. Под публикация за случилото се в Перник с битото от момиче момче със специални потребности Ели Скорчева прочита коментар, че хората сме се „овълчили“. „Не е така. Ние можем да се поучим от морала на вълчата глутница – никога не изоставят слабите, старите и ранените, те се бият много почтено за водачеството, без значение от пола, и никога до смърт. Заедно отглеждат малките си, заедно разпределят храната си. Така че стига с това „вълче“. Когато говорим за нечовещина, трябва да кажем, че това са човешки инстинкти, символ на нещо лошо, непочтено, зло.“ Спасението Ели Скорчева вижда във въвеждането на културата в образованието. Това ще очертае пътя напред – да се свържем със себе си, с духовното си начало, с общността, да проявим грижа, да дадем любов, да направим добро.
Ели Скорчева вече десетилетия не е на снимачната площадка, когато ѝ се обажда Стефан Командарев. „Оцених този момент като чудо. Макар и недокрай неочаквано. Някак в последните години усещах наближаването на нещо такова. Не знаех откъде ще дойде и в каква посока ще се прояви. Бях узряла за такъв вид събитие. 70-годишна актриса да получи толкова качествена работа и в такъв гигантски мащаб – това са десет чудеса на едно място.“
А „Уроците на Блага“ е филм, който променя живота. Каква е надеждата на Ели Скорчева за бъдещето? „Имам надежда за това хората да осъзнаят, че доброто лекува, дава тонус, енергия, смисъл. Просто трябва да се откажат от тези токсични и автотоксични чувства на омраза, на завист, на нехаресване, на недоволство, на мрънкане – това не води до нищо, освен да ни разболява и да ни скарва едни с други, всичко да става по-зле. Това, което може да оправи нещата наистина, е да се възприемаме един друг като човешки същества, които заслужават уважение. Но без да се раздава с широка ръка – който заслужава порицание, би трябвало да си го получи. Трябва да си освободим душите от оковите, в които са ги стегнали битът и трудността, с която се налага да живеем. И това не е случайно, обстоятелствата на живота ни са такива. И да разберем, че това, че недоволстваме, няма да направи живота ни по-добър. Животът ни ще се промени в положителна посока, когато действаме, изискваме, борим се за правата си и за правата на хората, които обичаме. И да престанем да се прецакваме един друг. Ако започнем да стимулираме отново доброто, добрия пример, добрата практика, добрите взаимоотношения, може би нещата постепенно ще се променят. Не просто да си говорим това, а всеки, когато може да направи нещо, да го направи, и да не си премълчава.“
След първото показване на фестивала „Златна роза“ във Варна през септември, „Уроците на Блага“ е в афиша на „Киномания“ – открива фестивала на 16 ноември от 19 ч. в Зала 1 на НДК, а на следващия ден се прожектира в Пловдив от 18:30 ч.
Интервю на Светослав Николов: