Тази вечер, 16 януари, от 18.00ч. в сградата на Съюза на българските журналисти на ул. Граф Игнатиев № 4 в София ще се състои премиерата на книгата „4 месеца и 22 часа“ на Таня Глухчева. Изданието разказва за бита в съвременен Китай, където в началото на 2023 г. авторката работи по покана на Китайския международен пресцентър CIPCC.
Чуйте повече от интервюто на Георги Митов с Таня Глухчева, разположено в звуковия файл:
„4 месеца и 22 часа“ излиза под знака на Университетското издателство "Св.Климент Охридски".
"4 месеца и 22 часа – точно толкова продължи престоят ми в Китай. Малко са дните, в които не се случваше нищо и имахме време да осмислим какви късметлии сме, че са ни избрали да отидем там. На моменти се чувствах като Марко Поло по време на неговото пътуване из Азия. Подобно на него ми се иска да споделя всичко, което видях и преживях. Донесох много неща за спомен, направих много снимки. На него не са му вярвали, мислейки, че лъже. Дори децата са тичали подире му с думите: „Чичо Марко, разкажи ни още една лъжа!“
Днес е много по-лесно, отколкото преди векове да се отиде до Китай и всеки да се увери с очите си за това, че там живеят в бъдещето. Има много програми, обмени, даващи възможност да повече хора да отидат там. Дано повече българи посетят Поднебесната империя и се потопят в необятната ѝ култура. Въпреки че звучи като клише, но наистина, когато човек се връща – никога вече не е същият!", споделя журналистката и пътешественик.
"4 месеца и 22 часа, а всъщност - един вълшебен миг, споделен с над 60 човека от 52 страни, от различни континенти, които Съдбата запозна в Китай. Не намерих по-подходящ начин от написването на книга, за да запечатам всички спомени. А колегата Валентин Аргиров изпълни желанието ми лицето на корицата да е комбинация от лицата на новите ми приятели.
Таня Глухчева е родена през 1986 г. в София. На пет години заминава със семейството си за Канада, където израства сред хора от различни култури. Завършва специалностите „Испанска филология“ и „Политически мениджмънт“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Работи 11 години като учителка по чужди езици. От 2021 г. става част от журналистическия екип по международни въпроси във в-к. „Дума". През 2020 г. публикува първия си роман, написан по действителен случай - „Да пътуваш в петък 13.“. В него описва живота си в Южна Америка, където е на специализация по време на КОВИД пандемията. През 2022 г. излиза вторият й роман - „Професора“, където преплита времена в богати културни контексти.