„Най-честите причини за порочна стойка на децата са недостатъчно развитата мускулатура, седежът, позицията, когато четат, пишат или ползват електронни устройства, както и някои патологични заболявания“. Това заяви в ефира на bTV Radio д-р Стефан Церовски, дм - ортопед-травматолог в УСБАЛ по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", главен асистент към Катедра „Ортопедия и травматология" към МУ-София.

Снимка: iStock

„Трябва да ограничим времето, прекарано пред мобилните устройства и да има достатъчно разстояние между мобилното устройство и лицето на детето, както и между тетрадката и учебниците и общата позиция по време на седеж. Трябва да сме сигурни, че децата няма проблем с очите“, счита лекарят. По думите му, всеки трети човек в София носи мобилно устройство с приведена глава и рамене.

Специалистът препоръчва около 10 процента от теглото на детето да бъде натоварено в раницата. Според американско изследване, тежест от 20 процента води до сериозни нарушения на биомеханиката при децата, но не само по време на носене, а и като бъде оставена.

„Важно е да се носи ергономичен начин, с две презрамки, по-стегнато по гръбначния стълб, като трябва да сме в изправена, а не приведена позиция на тялото на детето“, подчерта д-р Церовски.

Снимка: iStock

Според специалиста, всички спортове са хубави, ако се практикуват правилно и рутинно. Препоръчва се спортът да се съобрази със спецификата и възрастта на детето и да се тренира на удобно място.

Около 32-34% от децата между 8 и 12 години имат по-неправилна стойка. За сравнение, около 35-38 % от децата в Щатите имат същия проблем.

Трябва да се върнат профилактични прегледи при ортопед в училище във възрастта преди активния растеж. Това зависи от МЗ, МОН и РЗИ.

Чуйте повече от интервюто на Георги Митов с д-р Стефан Церовски, разположено в звуковия файл под главната снимка:

 
За специалиста:
Д-р Стефан Церовски е ортопед-травматолог в УСБАЛ по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", главен асистент към Катедра „Ортопедия и травматология" към МУ-София. Завършил е Медицинския университет-София със специалност „Ортопедия и травматология". Специализирал е в редица авторитетни клиники в Германия, Австрия и Швейцария. Преминал е успешно и теоритично-практичен курс по лечение на еквиноварусно ходило по метода на Понсети. Член е на Българска ортопедична и травматологична асоциация, European Hip Society, AO Trauma и БЛС.