Продължава кампанията за събиране и извозване на опасни отпадъци в Столична община. Последният мобилен пункт за тази година ще бъде на 20 октомври 2023г.
Пунктът е за райони „Надежда" и „Връбница" и ще бъде разположен, както следва:
От 8.30 до 11.30 часа в „Надежда" - на ул. „Кирил Дрангов" № 55 до ул. „Възрожденска", районна администрация „Надежда".
От 12.30 до 15.30 часа ще се премести във „Връбница" - на бул. „Хан Кубрат", бл. 328 - районна администрация „Връбница".
Безвъзмездно се приемат следните опасни отпадъци, образувани от домакинствата:
- Живак и живаксъдържащи уреди (живачни термометри, прекъсвачи и други подобни)
- Лакове и бояджийски материали
- Домакински препарати и химикали
- Мастила и замърсени опаковки
- Фармацевтични продукти (лекарства с изтекъл срок на годност)
0700 11 750 е универсалният тел. номер за запитвания и заявки. Системата за събиране на опасни отпадъци от домакинствата се прилага успешно на територията на общината от 2012 г.
"Не трябва да носите батерии, тъй като има различен регламент за тяхното събиране, и ние не ги приемаме", заяви в ефира на bTV Radio д-р Ралица Ангелова- изп.директор на компанията, която отговаря за събирането и извозването на опасните отпадъци. За периода от стартиране на Системата за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата в Столична община от началото на 2012 г. до момента са събрани и третирани над 75 тона опасни битови отпадъци.Най-често гражданите предават стари лекарства, живак и отпадъци, съдържащи живак (термометри, апарати за кръвно налягане и живачни ампули), които са и най-разпознаваемите видове опасни отпадъци в бита.Около една втора от събраните количества опасни отпадъци представляват остатъци от ремонтни дейности, например бои, лакове, лепила и разредители. На второ място са старите лекарства. Наблюдава се трайно увеличение на предаванията на препарати от битовата химия и замърсени опаковки, което означава, че кампанията ни за правилно идентифициране на опасните отпадъци в бита е успешна. Общото количество събрани отпадъци в рамките на Националната система, която обхваща и общини от страната, е над 125 тона.
Чуйте какви полезни насоки за изхвърлянето им посочи д-р Ралица Ангелова пред Георги Митов: