Номерът на бюлетината за евровота на 25 май, който ще се използва за първи път в българската изборна практика, се оказа последен шанс за внушение на възможността за контрол. От ЦИК, подкрепени от специалиста по изборни процеси проф. Михаил Константинов, продължават да твърдят, че възможност за диктовка на вота няма. „Прозрачност без граници”, които напуснаха Обществения съвет на ЦИК, определят като „смущаващ” именно въпроса как ще се процедира с номера на бюлетината.
„Това с номерата беше голяма дивотия, защото на някои по-прости хора това може да им бъде внушено. Една баба, която е готова да даде спестяванията си за златни пирони на внука си, като й каже дилърът, че й е контролиран гласът, той става такъв”, коментира в „Тази сутрин” проф. Константинов. Той за пореден път обяви, че вотът не може да се контролира, но ако хората са толкова заблудени, че повярват на това, за тях вотът може да бъде диктуван.
Линка Тонева – програмен координатор на „Прозрачност без граници”, заяви, че необходимо членовете на Секционните избирателни комисии (СИК) да бъдат подготвени еднакво как да процедират с този отрязък и наредбата за това да бъде изрично спазвана. По този въпрос организацията е сезирала Върховния административен съд.
Говорителят на ЦИК Камелия Нейкова гарантира, че ако в СИК си вършат работата добре, няма да има никакви проблеми. По повод жалбата на „Прозрачност без граници”, тя коментира, че няма как методическите пояснения да приличат на инструкция.
Като цяло в студиото на „Тази сутрин” отново бе гарантирано, че възможността за контрол на вота е въпрос на внушение и на създаване на масова психоза. „Целта е чисто психологическа. За какво събират на циганите личните карти? Да ги държат под психологически контрол, за да им внушат, че знаят как гласуват. Светът е психология. Ако мислим, че нещо става, то става”, каза проф. Константинов. Нейкова посочи като знак на спокойствие и тежката охрана за транспортиране и съхранение на бюлетините.
Според Линка Тонева обаче фактът, че седмица преди евроизборите се говори за възможните манипулации е сигнал за дефицит по отношение на информираността.
Конкретно за гласуването – от ЦИК разясниха, че когато избирателят е поставил правило знак в лявата част за партия, коалиция или независим кандидат, но е отбелязал повече от едно предпочитания в преференцията, гласът му ще се брои за действителен само по отношение на кандидатската листа. Така отбелязана преференция няма да се зачита. Също така, ако гласувате с „хикс” в лявата част, а с „ве” в дясната и обратно, бюлетината отново ще е действителна, стига знакът да не излиза от ограниченото място.