На 13 април 2023г., Велики четвъртък, от 19.00ч. в зала "България" Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор ще представят разтърсващия Реквием на Моцарт. Солисти са сопраното Беса Лугичи, мецосопраното Виолета Радомирска, тенорът Емил Павлов и басът Страхиня Джокич. На диригентския пулт застава маестро Найден Тодоров.
Определян като най-значимото произведение в кантатно-ораториалната музика, Реквиемът на Моцарт остава едно от най-популярните класически произведения. За него друг велик композитор - Йозеф Хайдн пише: "ако Моцарт не беше написал нищо друго освен струнните си квартети и Реквиема, то и това би било достатъчно, за да остане безсмъртен".
В същата вечер националният оркестър посреща очарователната и много талантлива цигуларка Франчeска Дего. В първата част на програмата тя ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен – един от шедьоврите на цигулковия репертоар.
Ограничено количество билети за концерта са налични на касата на зала „България" и в Ивентим.
Франческа Дего е една от най-търсените цигуларки на международната сцена и се слави като забележителен солист.
Сезон 22/23 включва за нея дебюти с Оркестр де Шанс Елизе с маестро Херевеге, Оркеста Синфоника де Кастилия и Леон, Националния симфоничен оркестър на Ирландия, Северна Каролина, Софийска филхармония и Фарьорския симфоничен оркестър. Завръща се и на сцените на Индианаполис и Вашингтонския национален симфоничен оркестър, Оркестъра на Ълстър и Оркестъра на Тоскана с диригент Даниеле Рустиони. Тя ще участва в специален проект в Дубайската опера, както и ще направи дългоочаквания си дебют в рецитал в зала „Уигмор" заедно с пианиста Алесио Бакс. Ще свири на престижния фестивал в Аскона заедно с Франческо Пиемонтези и Даниел Мюлер-Шот в камерна програма, посветена изцяло на Брамс.
Сред най-значимите събития в последно време са концертите в Япония със Симфоничния оркестър на NHK под диригентството на Маестро Луизи, "Симфоничния оркестър на Би Би Си, Оркестъра на Хале и "Ла Верди", Кралския филхармоничен оркестър и Кралския шотландски национален оркестър, Симфоничния оркестър на NHK, Симфоничните оркестри на Токио и Метрополитън, Филхармоничния оркестър на Ница, Театро Реджо ди Торино, Националната академия "Санта Чечилия" и всички големи италиански оркестри, рецитали в Лувъра в Париж, Линкълн център в Ню Йорк и Вашингтон.
Редовно си сътрудничи с уважавани диригенти като сър Роджър Норингтън, Фабио Луизи, Лионел Брингер, Далия Стасевска, Кристофър Хогууд, Йоел Леви, Донато Ренцети, Джонатън Хейуърд, Уейн Маршал, Джанлуиджи Джелмети, Диего Матеус, Шломо Минц, Джема Ню, Джейдър Бинямини, Алпеш Чаухан и Сиан Жанг и др.
Франческа е подписала договор ексклузивно с CHANDOS Records и неотдавна издаде Концерти за цигулка 3 и 4 на Моцарт под диригентството на сър Роджър Норингтън с Кралския шотландски национален оркестър, които получиха единодушно признанието на критиката, включително 5* "Запис на месеца" на BBC Music Magazine, а следващият албум ще бъде пуснат на пазара в началото на сезон 22/23. Други записи включват концерти на Паганини и Ермано Волф-Ферари заедно със Симфоничния оркестър на Бирмингам и Даниеле Рустиони, диска с рециталите Il Cannone, както и пълен обзор на цигулковите сонати на Бетовен и на Капризите на Паганини за Deutsche Grammophon.
Франческа е запалена и по съвременната музика и се смята за почитателка на творбите на Майкъл Найман, Карло Бокадоро, Кристиан Карара, Никола Кампогранде и Марко Тарали. Тя често сътрудничи на специализирани музикални списания, като наред с другото води месечна рубрика за Suonare News, писала е статии и коментари за BBC и списанията за класическа музика, The Strad, Musical Opinion и Strings Magazine. Наскоро Франческа публикува и първата си книга „Между бележките. Класическа музика: 24 ключа за интерпретация („Tra le Note. Classica: 24 chiavi di lettura"), издадена от издателство „Mondadori", в която изследва как класическата музика може да бъде слушана и разбирана по-добре днес.
Франческа живее в Лондон и свири на рядка цигулка Francesco Ruggeri (Кремона 1697).
Найден Тодоров завършва с отличие музикалното училище „Добрин Петков" в Пловдив и продължава обучението си по оркестрово дирижиране при професор Урош Лайовиц, хорово дирижиране при професор Гюнтер Тойринг и оперно дирижиране при професор Конрад Лайтнер в Университета за музикално и сценично изкуство във Виена.
През 1996 година е поканен от йерусалимската фондация „Ленард Бърнстейн" в Академията Рубин в Йерусалим, където специализира при диригента на Израелската филхармония Менди Родан.
През 1997 година той създава в родния си град фестивала „Тракийско лято". Година по-късно получава първия си постоянен международен ангажимент – в Хайфа, Израел, със Северно-израелския симфоничен оркестър, където е избран между повече от 150 кандидати за постоянен диригент на оркестъра.
В следващите години Найден Тодоров гостува на сцените на редица от най-големите културни центрове в Европа, Азия, Африка и Америка.
През 2000 година, само на 26 години, е поканен за Музикален директор на Пловдивската опера и филхармония, като се оказва най-младият диригент в България на такава позиция.
В периода 2003-2005 работи като художествен ръководител на Оперно-филхармонично дружество Бургас. Няколко години по-късно заема тази позиция и в хор „Дунавски звуци" в Русе.
В периода 2005-2017 Найден Тодоров е директор на Държавната опера в Русе.
През 2006 година прави своя дебют с Берлинския симфоничен оркестър и само година по-късно е поканен да дирижира и концертите от турнето на състава в най-големите градове в Япония.
През 2010 дебютира и във Виенската народна опера, дирижирайки спектаклите на балета „Лешникотрошачката" от Чайковски с Виенския държавен балет.
През 2013 година Найден Тодоров се дипломира като мениджър в областта на културата в Нов Български Университет, където през последните години е поканен да изнася лекции.
От 2017 година е директор на Софийската филхармония, с която гостува на някои от най-престижните сцени в Европа – зала „Бозар" – Брюксел, Музикферайн – Виена, голямата зала на Берлинската филхармония. В концертите си със Софийската филхармония Найден Тодоров работи с някои от най-изявените по света певци и инструменталисти.
Найден Тодоров е работил с всички български държавни оркестри и оперни театри, както и с много чужди оркестри, между които Виенския симфоничен оркестър, Филхармонията на Богота - Колумбия, Оркестъра на Румънското радио и телевизия, Филхармонията на град Токио и мн. др.
От 2018 година, като част от образователната политика на Софийската филхармония, Найден Тодоров става водещ на предаването за класическа музика на Българската Национална Телевизия – „На концерт с БНТ 2".
През 2021 г. издава първата си книга с разкази „Полъх от ангели".
В момента е служебен министър на културата.