"Равенството между половете не е само фундаментално човешко право, но е необходимата основа за спокоен, проспериращ и устойчив свят", заявиха от Сдружение „Повече жени в политиката". Това стана по време на проекта "Равнопоставеност между половете, днес за устойчиво бъдеще утре", който се изпълнява от органзацията с финансовата подкрепа на Столична община - Програма „Европа" 2024. Участници от различни сектори представиха своя опит и добри практики за равенство и развитие в различни сфери.
Семинарът бе официално открит от Нейно Превъзходителство Закия Ел Мидауи – извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко в България, Доайен на Дипломатическия Корпус в България и от Екатерина Йорданова - общински съветник и заместник-председател на Постоянната комисия по международно сътрудничество и туризъм, европейски програми и проекти на СОС. Приветствия и обобщаващи слова изказаха и г-жа Цветелина Симеонова-Заркин, Председател на Програмния съвет на Програма „Европа" и г-жа Евелина Цилева, председател на Сдружение „Повече жени в политиката".
„Въпреки всички усилия, които се полагат от различни заинтересовани страни, все още сме далече от общество, което използва потенциала на мъжете и жените по равно. Постигането на равенство между половете е припознато като една от 17-те цели за устойчиво развитие на ООН и е изведено като ключов приоритет в политиките на Европейския съюз, но за съжаление не напредваме достатъчно бързо по тази тема." заяви г-жа Екатерина Йорданова. „Това не е просто "женски въпрос" – това е въпрос на фундаментални човешки права и социална справедливост", коментира г-жа Цветелина Симеонова-Заркин.
Основните акценти на събитието бяха повишаване на осведомеността за правата на човека, като Даниела Николова - държавен експерт към Министерския съвет говори за повишаване на информираността относно правата на човека и представи инструменти и механизми за защита на правата. Йелена Филипович-Стоянов - доскорошен управляващ Посолството на Черна Гора в България представя европейски практики и добри примери за равнопоставеност на половете. Проф. Поля Кацамунска от УНСС обсъди темата за равенството на половете и женското лидерство в публичното управление, а психологът Светлана Маркова разгледа въпроса за уменията на жените лидери и техните възможности за принос в обществото. Зам.кметът на Костенец Маргарита Минчева говори по темата за насилието над жени и предизвикателствата в тази област. На събитието присъстваха : Н.Пр. Лина Омар - посланик на Република Ирак в България, г-жа Барбара Яворска Рана – съпруга на Н.Пр. Санджай Рана – посланик на Република Индия в България и г-жа Мария Виолари – съпруга на посланика на Кипър Н.Пр.Хараламбос Кафкаридис.
Проектът се осъществи благодарение и на Анина Рангелова и Люси Бързанова, които са част от сдружението „Повече жени в политиката". Тази програма поставя акцент върху важни социални и културни теми, свързани с равенството на половете, човешките права и женското лидерство, и предоставя полезна платформа за обмен на добри практики и знания в тази област. Представена беше и дигиталната платформа www.womenrights.bg