Проф. Панчо Владигеров отново изпълва със своя дух на благородство пространството край Лятната естрада в Борисовата градина. След като бе откраднат и години наред липсваше, бюстът му бе възстановен по оригинала и върнат на постамента. Инициативата е на творчески организации, подкрепени от Столичната община. Възстановката прави скулпторът-реставратор Марин Марков.
 
Кметът на София Йорданка Фандъкова откри паметника и след това пред медиите отбеляза, че откраднатите бюстове са символ на забвението, затова тя се заема да промени ситуацията още като заместник-кмет по културата: „Създадох инициатива за постепенното възстановяване на всички паметници в София и най-вече – разположените на Алеята на бележитите българи. Това изискваше много усилия и партньорства. Хубаво е, че в тези усилия получих подкрепата на институции, граждански организации, инициативни комитети. Със запазването и предаването на паметта изграждаме и запазваме духовните основи на града и на нацията ни. Образите на такива талантливи хора от световна величина вдъхновяват младите хора да творят.“
 
В отговор на въпрос на bTV Radio за партньорството между гражданските инициативи и общината кметът Йорданка Фандъкова отбеляза, че добрите каузи могат и трябва да обединяват всички: „Още като заместник-кмет по културата поканих и получих подкрепата на всички, които се занимават с култура и изкуство. Те получиха и своите финансови инструменти чрез програмите на Столичната община, дадоха много идеи. Продължаваме заедно да участваме в каузи. Само за няколко години културните пространства и културният живот в града ни се развиха толкова сериозно и дават устоите, духовните основи за развитието на неговите жители.“
 
Около каузата за възстановяване на бюста на проф. Панчо Владигеров в Борисовата градина се обединиха редица личности, творчески организации и Столичната община. В инициативния комитет влизат наследниците на композитора и представители на образователни, творчески и културни институции в България – Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, Националното музикално училище „Любомир Пипков“, Съюзът на българските композитори, Съюзът на българските музикални и танцови дейци, Българската асоциация на работодателите в областта на културата, Софийската филхармония, къща-музей „Панчо Владигеров“ – София, фондациите „Духовно наследство на Панчо Владигеров“ и „Панчо Владигеров“. Комитетът внася предложение и получава одобрението на Столичния общински съвет за повторното изграждане на паметника, като Столична община отпуска средства за финансирането.
 
Така голямата личност на проф. Панчо Владигеров обедини творци и институции. „Добрите идеи генерират силна обща енергия – всеки даде своя дан, за да бъде реализирано това начинание.“ – подчерта пред bTV Radio председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци Станислав Почекански. „Имаме една чудесна идея, която беше по блестящ начин реализирана в изключително сътрудничество между институции, които намериха своя обединител. Проф. Панчо Владигеров е обединител на всички български музиканти. Той е нашият Левски.“ – посочи яркостта на примера той.
 
С възстановяването на бюст-паметника на проф. Панчо Владигеров една рана в паметта е излекувана, определи специалното място на монумента заместник-кметът по културата и образованието д-р Тодор Чобанов в интервю на Георги Митов от Класик ФМ, част от bTV Radio Group: „Борисовата градина още от самото начало е замислена и като място на паметта. Паметниците на бележити българи тук сега са няколко десетки. Преди години много от тях бяха откраднати и като заместник-кмет Йорданка Фандъкова постави началото на инициатива да ги възстановим. В случая това се оказа доста сложно, защото авторът е покойник. Години наред търсехме вариант – чист късмет е, че открихме този бюст. Това е място, където младите хора формират своя светоглед – всеки ден хиляди минават от тук. Виждайки образите на такива личности около себе си, те ги вземат за пример.“
 
 
Автор на оригиналния бюст е скулпторът Тодор Първанов. Той го създава през 50-те години на миналия век, като Панчо Владигеров лично му позира за него. Паметникът е поставен в Борисовата градина в периода 1987/1988 г. по повод 10-ата годишнина от смъртта на композитора. За щастие, преди години дъщерята на скулптора – Олга Първанова, дарява копие на Съюза на българските композитори, което и до днес се съхранява там. След откриването му с цялостното възстановяване на паметника се заема скулпторът-реставратор Марин Марков. Неговият екип изработва новата отливка, почиства съществуващия мраморен постамент, възстановява надписите и извършва цялостния монтаж на паметника, така че да върне оригиналната му визия и блясък. Марин Марков чувства чрез работата си по проекта проф. Панчо Владигеров като добър човек, а скулптора – автор на оригинала, той определя като „човек в истинския смисъл на думата“. В коментар за диалога между бюстовете от двете страни на алеята – Панчо Владигеров и Хаджи Димитър, той посочва: „Те се съчетават в духа. Духът е важен.“
 
Присъствието на бюста на Панчо Владигеров в Борисовата градина въздига духа, а оцеляването му сега е въпрос на гражданско съзнание, подчертава внукът на композитора – проф. Панчо Владигеров-младши: „Това е огромна емоция, вълнуващо, радостно чувство, което не може да се опише. На церемонията дойдоха видни професори, които с много любов цял живот са изпълнявали музиката на Панчо Владигеров. Вече няма да е празно тук.“
 
„България днес може да има величия чрез културата.“ – посочва д-р Тодор Чобанов, като описва възстановяването на бюст-паметника в контекста на многото събития за отбелязването на 120 години от рождението на проф. Панчо Владигеров. „За нас тези личности са изключително важни. Бог е надарил нацията ни с талант – той трябва да бъде уважаван, подкрепян и развиван. Именно затова в Стратегията за култура на Столичната община един от петте основни акцента е подкрепа на таланта. Когато той започне да се реализира, носи на страната ни много духовни и материални дивиденти.“ – отбеляза той.
 
Репортаж на Светослав Николов:

Снимки: авторът