Учебни заведения, работодатели, правителства – всички те приемат резултатите от тестовете по английски, разработени и проведени от Университета в Кеймбридж. „Една от причините е, че чрез нашите изпити се оценяват различните степени на владеене на езика. Когато приемат студент или назначават служител, те знаят, че познанията по английски на кандидатстващия са проверени в дълбочина според европейските рамкови стандарти. Така те са уверени, че човекът, когото имат пред себе си, владее езика на нужното ниво.“ – обяснява в интервю за bTV Radio Никъла Джонсън от екипа, който работи с висши училища, бизнеса и държавните учреждения. Това са организациите, за които е нужно да се уверят в езиковите компетенции на кандидатстващите при тях. „Ако кандидат-студент иска да учи в страната си или в чужбина в англоезична среда, чрез нашите изпити има достъп до над 11 000 висши училища. Но университетите признават резултатите от теста и за натрупване на нужните кредити или за освобождаване от изучаване на някои дисциплини. Тестовете ни също така се използват, за да удостоверят нивото на владеене на английски език при завършване.“ – допълва Никъла Джонсън.
Изпитите на Кеймбридж помагат и при осъществяването на най-сериозните житейски решения – когато човек тръгне по пътя на имиграцията. „С резултатите от нашите изпити може да се кандидатства за виза и за имигриране в много страни – сред тях, например, са Австралия и Нова Зеландия. С тестовете на Кеймбридж също така се удостоверява ниво на владеене на английски език, което позволява достъп до образователната система като преподавател.“ – казва Никъла Джонсън. За важността за бизнеса споделя: „Все повече работодатели по целия свят признават резултатите от нашите изпити при назначаването на персонал. Все повече фирми търсят да работят с хора, които добре владеят английски език на нужното ниво за длъжността, която ще заемат, или за позицията, на която ще бъдат в йерархията. Над 6 000 работодатели по целия свят признават резултатите от нашите изпити. И точно в групата на бизнеса имаме най-голям ръст на приемащите тестовете ни като доказателство за владеене на езика.“
Към правителствата, работодателите и висшите училища Университетът в Кейбридж подхожда спрямо техните нужди, обяснява Никъла Джонсън: „Изграждаме здрава връзка с университетите, като за всяка страна имаме отдел, а с всяко висше училище работи конкретен човек. Специалистът контактува с отделите за кандидат-студенти, както и с езиковите центрове. Когато започваме сътрудничество с висше учебно заведение, първият ни въпрос към тях е от какво имат нужда. Изграждането на връзки с корпоративния сектор е нещо сравнително ново за нас. Ние помагаме на фирмените ръководители да разберат колко е важно владеенето на английски език за качественото извършване на работата. Чрез съвместно изследване с QS – организацията, която следи развитието на възпитаниците на най-добрите висши училища, представихме на работодателите информация за това какво ниво на английски език е нужно за техните служители, така че те да бъдат максимално полезни със своята дейност. Връзките ни с бизнеса се допълват от консултантски услуги, чрез които установяваме колко е ефективна фирмената политика по отношение на усъвършенстването на езиковите познания на персонала и как тя може да бъде допълнително развита. При работата с правителства и държавни учреждения отново подхождаме индивидуално към нуждите на всяко. И отново отправна точка е това, което им е необходимо, а не просто да предложим онова, което имаме налично. Така че първо ги питаме какво ниво на владеене на английски език им е нужно за мигрантите, които искат да се установят в тази страна, или пък за преподавателите, които искат да наемат за своите училища.“
А как изпитите на Кеймбридж помагат и на самите кандидатстващи? „Вярваме, че няма универсално решение, че трябва да се отговори на всяка отделна нужда. Имаме различни изпити за различните цели на изучаващите английски език, на университетите, на фирмите, на правителствата. Би било лесно да кажем, че имаме един продукт, който върши работа за всичко. Но хубавото при нас е, че имаме изпити за най-различни нива и цели, които индивидуално да отговорят на нуждите на кандидатстващия – академичен английски, английски за професионални цели, английски за ученици… Изпитите ни удовлетворяват и специфичните нужди на приемащия – не се опитваме да кажем, че владеенето на език за професионални цели отговаря на изискванията за прием в университет. Когато говорим за кандидатстване във висше училища, си имаме специални тестове за това. Така че предлагаме различни продукти за различни цели, като идеята ни е да удовлетворим нуждите на изучаващите английски и на организациите, на които им е нужно удостоверяване на езиковите компетенции.“ – казва Никъла Джонсън от екипа на Университета в Кеймбридж, който осъществява връзките с приемащите резултатите от изпитите организации. Интервюто с нея за предаването „За града“ по bTV Radio можете да чуете в прикачения файл.
Очаквайте продължението на съвместната ни рубрика с Университета в Кеймбридж.