Д-р Изабела Генова, д-р Кирилка Младенова и д-р Наталия Берберова-Бухова са тазгодишните носителки на националната стипендия „За жените в науката“ за България. Престижното отличие им бе присъдено за техни научни проекти с глобално значение на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ на 10 ноември, Световен ден на науката за мир и развитие.

Почетен гост на събитието бе г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на България, а г-жа Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО, изпрати поздравителен адрес, като специален жест към българското издание на стипендиантската програма. „Светът има нужда от наука, за да прогресира, а през годините българите са се доказали като едни от най-светлите умове на научната сцена“, заяви г-жа Бокова в адреса си.

Стипендиите „За жените в науката“ се отпускат всяка година от L'Oréal и ЮНЕСКО на млади жени учени и имат за цел да подкрепят тяхната научноизследователска кариера. Трите победителки тази година бяха отличени за своите иновативни проекти с награда от по 5000 евро.

Проектът, с който д-р Изабела Генова впечатли журито на програмата, цели откриването на нови екологосъобразни алтернативни източници на енергия и изграждане на устойчиви енергийни системи. Голяма част от изследванията си тя ще проведе в Института по органична химия на БАН, където е асистент от няколко години. Интересен факт е и, че д-р Генова, на 29 години, е най-младата стипендиантка по програмата в България.

Проектът на д-р Кирилка Младенова включва задълбочено изследване на белтъка човешки бестрофин 1, а мутации в гена, който кодира този белтък, водят до прогресивно намаляване на зрението и слепота. Научната тема е обект на интерес за д-р Младенова още от бакалавърските й години. В момента тя е главен асистент в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Катедра „Биохимия“.

Проектът, с който д-р Наталия Берберова-Бухова спечели стипендията „За жените в науката“, е с фокус върху изобретяването на нова среда за запаметяване на информация, която ще е с много по-голям капацитет от наличните на пазара в момента. В основата на проекта е използването на наночастици. Той ще бъде реализиран в Института по оптически материали и технологии на БАН, в който д-р Берберова-Бухова е главен асистент.

Тази година програмата „За жените в науката“ се провежда за 7-и пореден път в България в партньорство между L'Oréal България, СУ „Св. Климент Охридски“ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България.

„Изминаха 7 години, откакто стартирахме програмата в България, и почти 20 години от създаването й в световен план. През тези 20 години L'Oreal и ЮНЕСКО успяха да развият уникална по своите размери, ценности и въздействие инициатива, която вдъхнови появата на ново поколение жени учени,“ каза Бриджит Стрелър, генерален мениджър на L'Oréal България, по време на церемонията за награждаването на тазгодишните стипендиантки.

Събитието бе уважено от редица официални лица и висши представители на научната общност, сред които Деница Сачева – заместник-министър на образованието и науката, Албена Атанасова – заместник кмет на Столична община по направление „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“, Дончо Барбалов – заместник кмет на Столична община направление „Финанси и стопанска дейност“, Милена Дамянова – директор на Дирекция „Наука“ към МОН, проф. Евдокия Пашева – главен научен секретар на БАН, проф. дтн инж. Георги Михов – ректор на ТУ-София. Поздравителни адреси към дамите учени бяха получени и от Лиляна Павлова, министър на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018, както и доц. Елиза Стефанова – зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“.

Новото осмо издание на „За жените в науката“ предстои да започне след няколко седмици с отваряне на приема на кандидатури за 2018 г. в търсене на най-добрите научни таланти сред българките.

 

Националната програма „За жените в науката“

Националната програма за стипендии е част от световната програма на L'Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да разпознава и подкрепя жените, чиито постижения са допринесли за развитието на научното познание, както и за да осигури подкрепа на обещаващи млади жени учени с достойни проекти.

Националните стипендии „За жените в науката“ на L'Oréal–ЮНЕСКО се отпускат за проекти, които се реализират в една отделна страна. Те вече съществуват в повече от 50 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.

Световната програма „За жените в науката“

Световната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 година, когато L'Oréal и ЮНЕСКО обединяват усилията си в подкрепа на жени учени в областта на природните науки и за популяризиране на научния им труд, като основават Наградите „За жените в науката“.  Днес инициативата се е разраснала значително в международен план, включвайки още програмата International Rising Talents , както и национални и регионални стипендии. Програмата „За жените в науката“ се е превърнала в една глобална инициатива, която вече е подкрепила над 2700 жени от 115 държави.