През следващия програмен период до 2020 г. България ще може да се възползва от 2,338 млрд. евро за развитие на селските райони от Европейския земеделски фонд. Това обяви земеделският министър Димитър Греков след редовното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел, съобщиха от пресцентъра на ведомството.

    Министърът изтъкна, че заложената сума надхвърля очакваните приблизително 2 млрд. евро от общия бюджет в тази сфера, който е с размер 84, 936 млрд. евро за периода 2014-2020 г.

    След продължителен дебат по реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) министрите се съгласиха разпределението на бюджета по държави-членки да бъде разписано в приложение към основния регламент.

    Участниците в заседанието отхвърлиха направеното от Европейският парламент предложение за намаляване на процента на съфинансиране от европейския фонд за мерките агроекология, биологично земеделие и Натура 2000 от 75% на 55%.

    Съветът обаче се съгласи да бъде повишен от 75 % на 85% максималният процент на европейско съфинансиране за слаборазвити региони, най-отдалечените райони и малките острови в Егейско море. Според министър Греков това е положителна промяна, от която България би могла да се възползва.

    В рамките на заседанието българският земеделски министър участва и в среща за сектор „Тютюн", организирана по инициатива на Италия.

    Димитър Греков подчерта значението на сектора за България и е изразил разочарование заради неудовлетвореното искане на България за разширяване на списъка за обвързана подкрепа в рамките на ОСП, защото така страната няма да може да подпомага чувствителни сектори.

    Държавите, участвали в срещата, се обединиха около обща декларация, с която призовават Европейската комисия да инициира задълбочена дискусия за бъдещето на този сектор.

    снимка: БГНЕС