Български учени са участвали в откриването на четири нови химични елемента - елементите 113, 115, 117 и 118, които допълват Менделеевата таблица. Обединеният институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия е подал заявление за признаване на научното откритие, съобщи директорът на института академик Виктор Матвеев в Министерския съвет в София.
Институтът е подал заявлението си до Международната организация за чиста и природна физика и Международната организация за чиста и природна химия и след като бъде признато авторството на института, той ще има право да предложи и имената на новите елементи.
Институтът вече е попълнил Менделеевата таблица с два елемента, открити от неговите учени - фльоровий и ливърморий, които заемат съответно места 114 и 116 в таблицата, обясни Матвеев. Той каза, че откриването на новите химични елементи е плод на дългогодишни усилия на много учени, включително и учени от Софийския университет и БАН.
В момента около 35 български специалисти работят в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна. Общо там работят 1200 дипломирани инженери, физици, химици, от тях 500 са учените от други страни.
Фундаменталните изследвания дават възможност за развитие на научни приложения в редица иновационни технологии - например в лъчетерапията при лекуване на онкоболни пациенти, в медицината и хранително-вкусовата промишленост, посочи академик Матвеев.
„Много важно за страни като България, която има развита ядрена енергетика, е разработването на технологии за третиране на дългоживеещите ядрени отпадъци. Обединеният институт за ядрени изследвания е избран също така за координатор на общоевропейска програма за изследване на замърсяването с тежки метали, като се изследват следите от тях в мъховете.
По време на посещението си в България академик Матвеев има срещи с вицепремиера по икономическото развитие Даниела Бобева, както и с председателя на Агенцията за ядрено регулиране Лъчезар Костов и председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров.