Повече от 200 души останаха да спят в Ректората в нощта срещу сряда
След седем дни на пълна окупация на Софийският университет във вторник студентите пуснаха и репортери в Ректората, за да покажат как живеят младите хора. В 272 аудитория, откъдето преди седмица започна протеста и беше взето решението за блокиране на университета, те обсъждаха бъдещите си действия.
Повече от 200 души останаха да спят в университета в нощта срещу сряда - всеки запасил себе си с одеало или спален чувал.
Първият ден на окупация на висшето училище за прехраната на младежите се грижат десетки граждани, които подкрепят протеста. В момента 292 аудитория е превърната в столова, където се съхраняват продуктите. Студентите отказаха да допуснат телевизионните камери в залата. Извадиха оттам обаче малка част от продуктите, които получават всеки ден.По-рано във вторник на страницата на Ранобудните студенти във Фейсбук се появи съобщение, в което те поискаха помощ - вода, хляб, плодове (без ябълки), месни и млечни продукти и всякакви безалкохолни напитки. Както и от санитарни продукти от първа необходимост: тоалетна хартия, четки, пасти за зъби", пише в съобщението. До вечерта протестиращите студенти имаха всичко, включително и печки.
От нетрайните хранителни продукти често остават и студентите ги даряват, разказват те. И ако с храната проблем няма, то относително удобните за спане места свършват още в 22:00 часа. Пейките първи се изчерпват.
Дейностите в университета най-общо са разделени по етажи. Така например на първият етаж са хората, с китари, които не заспиват рано, на следващия се рисуват плакати и се обсъждат планове, а столовата е на горния етаж.
Охранители на смени обикалят етажите и денем, и нощем и следят за реда. В тях участват, както младежи, така и момичета. Роксана, която е поела дежурство в края на нощта, разказа, че в Ректората има два пропускателни пункта, които се охраняват денонощно. Там студентите, които искат да влязат в окупирания университет, представят Студентските си книжки.
Студентите обясниха, че излизат от ректората и сами пазаруват. „Призивите за храна са призиви за обратна връзка. Всеки от нас е свободен и си купува неща, не сме на изхранване на хората”, обясни студент.