Германия стъпи на световния футболен връх за 4-и път. Съставът на селекционера Йоаким Льов надви Аржентина на финала на Мондиал 2014 на „Маракана” в Рио след нулево реми в редовните 90 минути и златен гол на Марио Гьотце във второто продължение. Звездата на „Албиселесте” Лионел Меси пропусна да добави в богатата си колекция световната купа.

„Небесносините” отбелязаха чрез Гонсало Игуаин в първото полувреме, но страничният съдия отмени попадението заради засада. С пропуски по време на срещата се отличиха Лионел Меси и Есекил Гарай за Аржентина. Бенедикт Хьоведес удари греда за Германия в добавеното време на първата част.

Това беше последният мач начело на Аржентина за селекционера Алехандро Сабея. „Небесносините” имаха повече положения за гол във финалния сблъсък, но Германия реализира в най-точния момент и в крайна сметка напълно заслужено стигна до титлата след безкомпромисна игра в цялата кампания на 20-ия планетарен шампионат. Германците станаха първият европейски тим, който триумфира със световната титла на шампионат в Южна Америка.

В детайли

Първото полувреме премина динамично, като и двата тима се отчетоха със сериозни пропуски. Гол обаче така и не падна в първите 45 минути от финала на Мондиал 2014. Сами Кедира получи контузия на прасеца при загрявката преди срещата и това наложи включването на 23-годишния Кристоф Крамер като дефанзивен халф. Звездата на Аржентина Анхел Ди Мария остана на пейката, след като се контузи срещу Белгия.

В началото на срещата Германия контролираше топката, но Аржентина отвръщаше със скоростни контраатаки. В 4-ата минута Есекил Лавеци се измъкна отдясно при една от тях. Той пробва подаване към Лионел Меси, но не сполучи. Гонсало Игуаин обаче догони рикоширалата топка в наказателното поле, а после прати кълбото покрай дясната греда.

В 9-ата минута Меси проби отдясно, но центрирането му беше пресечено от Бастиан Швайнщайгер. Секунди по-късно Пабло Сабалета се измъкна отдясно и върна към точката на дузпата, където сантиметри не достигнаха на оставения непокрит Енцо Перес да нанесе удар.

В 21-ата минута неубедителния Кристоф Крамер реши да върне топката към вратаря Мануел Нойер. Там обаче дебнеше Гонсало Игуаин. Аржентинецът пое топката и тръгна към вратата, но стреля отдалеч и я прати в аут.

Германия отвърна на удара мигновено. Ветеранът Мирослав Клозе успя да овладее центриране на Филип Лам в наказателното поле. После подаде към Томас Мюлер. В последния момент Мартин Демикелис изчисти с шпагат.
В 30-та минута Игуаин вкара топката във вратата на Нойер след центриране на Лавеци, но нападателят на Аржентина беше в засада.

Две минути по-късно селекционерът на Бундестима Йоаким Льов трябваше да направи принудителна смяна. В началото на мача Крамер отнесе неволен удар с рамо в главата си от Есекил Гарай, и не бе в състояние да продължи. На терена се появи Андре Шурле. Ефектът от тази смяна пролича веднага. Стражът на „гаучосите” Серхио Ромеро изби удар на Шурле от наказателното поле в 37-та минута. Резервата получи топката след като Мюлер излъга Сабалета и комбинира със съотборника си. При удара Месут Йозил бе на пътя на кълбото, но с бърз рефлекс залегна.

Малко след това Джером Боатенг изби от голлинията след уникален пробив на Меси в наказателното поле. Капитанът на Аржентина за пореден път бе твърде бърз, за да бъде спрян. В 43-та минута Кроос стреля от границата на наказателното поле, но Ромеро улови без проблем.

В добавеното време на първата част Хьоведес с глава засече центриране на Кроос от корнер, но топката се отби в гредата. Кълбото отскочи в Томас Мюлер, но той не внимаваше, и бе уловено от стража.

Нулевото реми след първите 45 минути не изненада никого. Двамата селекционери – Йоаким Льов и Алехандро Сабея, залагаха на офанзивна, но предпазлива игра. Първото полувреме на пет от последните седем финала на световни първенства е завършвало при резултат 0:0.

На почивката в игра за „небесносините” влезе Серхио Агуеро на мястото на Лавеци. ”Албиселесте” стартира втората част с опасна атака. В 47-та минута Меси се оказа зад гърба на защитата след като бе изведен от Лукас Билия, но стреля край вратата на Нойер.

В 58-та минута германският страж излезе напред и изби топката, преследвана от Игуаин. При единоборството Нойер удари аржентинския нападател с коляно в главата и това наложи намесата на лекарския екип. Съдията Никола Рицоли обаче отсъди фаул на аржентинеца.

Малко след това удар на Мирослав Клозе с глава след центриране на Филип Лам попадна в ръцете на вратаря Ромеро. В 62-та минута Йозил не успя добре да засече центриране на Шурле и прати топката в аут.

Само десет минути по-късно влезлият като резерва Шурле отново бе в центъра на събитията. Първо той не съумя да се ориентира в наказателното поле на Аржентина, след като след няколко рикошета топката се озова в краката му и от стрелкова позиция. Ромеро улови с лекота. В 72-та минута Шурле опита удар от въздуха, но прати топката високо над вратата.

Неуловимият Меси стреля от границата на наказателното поле в 75-та минута, но кълбото прелетя покрай вратата. В 82-та Кроос стреля от удобна позиция, но ударът му мина встрани. Веднага след това фен нахлу на терена и имаше кратко прекъсване в мача.

Алехандро Сабея се възползва от последната си смяна и пусна Фернандо Гаго на мястото на Енцо Перес. Йоаким Льов пък вкара в игра Марио Гьотце вместо Мирослав Клозе. Абсолютният голмайстор на Световни първенства бе изпратен с бурните аплодисменти на цяла „Маракана”. Най-интересното до края на редовното време бе далечен, но слаб удар на Гьотце, който не затрудни Ромеро. Последва последният съдийски сигнал на Никола Рицоли.

Продължения


До продълженията се стигна след много динамичен и офанзивен футбол. Германия беше по-креативният и деен тим в атака. Близо 80 000 души на „Маракана” не видяха гол за 90 минути в третия финал, в който отборите на Германия и Аржентина се изправят един срещу друг. „Албиселесте” са стигали до продължения 3 пъти във футболната си история.

Пет пъти са изпълнявали дузпи на финала, като са завоювали 4 победи след това. Бундестимът пък изигра 8-ия си финал. Три пъти Маншафтът бе вдигал световната купа досега. Историята показва, че стигне ли се до наказателни удари, Германия винаги излиза победител.

В днешния сблъсък възпитаниците на Йоаким Льов излязоха за продълженията по-настървено и пресираха противника постоянно. Момчетата на Сабея пък играеха предимно на контраатака. В 92-та минута Шурле можеше да открие с шут от наказателното поле, но ударът му бе спасен от Ромеро.

Последва страхотен пропуск за Аржентина. Германският защитник Матс Хумелс допусна груба грешка и Родриго Паласио се озова сам срещу вратаря Нойер. Опитът му за прехвърляне обаче беше неуспешен и топката мина в страни от вратата. Това бе и по-интересното до края на първото 15-минутно продължение.

Началото на второто продължение беше белязано от два поредни груби фаула срещу Швайнщайгер. Италианският рефер обаче не показва картони. Лицето на германския национал беше разкървавено.

В 113-та минута всичко в мача бе решено. С отличен пас Шурле намери резервата Марио Гьотце, който овладя топката отлично и от въздуха откри резултата.

Последва опасен удар на Паласио с глава, но топката мина над вратата на Нойер. После Мюлер проби отляво и стреля, но кълбото отново прелетя над напречната греда. Последният шанс на Аржентина дойде след фаул на Швайнщайгер срещу Меси близо до наказателното поле на Германия. Звездата стреля над вратата.

ГЕРМАНИЯ: Мануел Нойер, Бенедикт Хьоведес, Матс Хумелс, Джером Боатенг, Филип Лам, Кристоф Крамер(32-Андре Шурле), Бастиан Швайнщайгер, Тони Кроос, Месут Йозил(120 - Пер Мертезакер), Томас Мюлер, Мирослав Клозе (88 - Марио Гьотце)

Жълти картони: Бастиан Швайнщайгер, Бенедикт Хьоведес

АРЖЕНТИНА: Серхио Ромеро, Есекил Гарай, Пабло Сабалета, Мартин Демикелис, Маркос Рохо, Лукас Билия, Хавиер Масчерано, Енцо Перес (86 - Фернандо Гаго), Есекил Лавеци (46-Серхио Агуеро), Лионел Меси, Гонсало Игуаин (77 - Родриго Паласио)

Жълти картони: Хавиер Масчерано, Серхио Агуеро

 

Домакини и световни шампиони по футбол:

1930 Уругвай Уругвай
1934 Италия Италия
1938 Франция Италия
1950 Бразилия Уругвай
1954 Швейцария Германия
1958 Швеция Бразилия
1962 Чили Бразилия
1966 Англия Англия
1970 Мексико Бразилия
1974 Германия Германия
1978 Аржентина Аржентина
1982 Испания Италия
1986 Мексико Аржентина
1990 Италия Германия
1994 САЩ Бразилия
1998 Франция Франция
2002 Япония/Корея Бразилия
2006 Германия Италия
2010 РЮА Испания
2014 Бразилия Германия

Всички финали на световните първенства по футбол:

1930 Moнтевидео Уругвай - Аржентина 4:2
1934 Рим Италия - Чехословакия 2:1 с.пр., 1:1
1938 Париж Италия - Унгария 4:2
1950 Рио де Жанейро * Уругвай - Бразилия 2:1
1954 Берн Германия - Унгария 3:2
1958 Стокхолм Бразилия - Швеция 5:2
1962 Сантяго де Чили Бразилия - Чехословакия 3:1
1966 Лондон Англия - Германия 4:2 с.пр., 2:2
1970 Meксико Сити Бразилия - Италия 4:1
1974 Mюнхен Германия - Холандия 2:1
1978 Буенос Айрес Aржентина - Холандия 3:1 с.пр., 1:1
1982 Maдрид Италия - Германия 3:1
1986 Meксико Сити Aржентина - Германия 3:2
1990 Рим Германия - Аржентина 1:0
1994 Лос Анджелис Бразилия - Италия 3:2 с дузпи, 0:0
1998 Сен Дени Франция - Бразилия 3:0
2002 Йокохама Бразилия - Германия 2:0
2006 Берлин Италия - Франция 5:3 с дузпи, 1:1
2010 Йоханесбург Испания - Холандия 1:0 с.пр., 0:0
2014 Рио де Жанейро Германия - Аржентина 1:0 след продължения /0:0 в редовното време