Бюлетините за тези избори няма да са фабрично сгънати, избирателят сам ще сгъва листа, след като гласува. Условието е да я сгъне така, че да не разкрива своя вот, но в същото време да се вижда номерът в долния край на бюлетината. Това стана ясно на разяснителната среща на говорителите на ЦИК и медиите.
Причината за това е, че печатницата на БНБ не е имала технологична възможност да направи фабрично сгъване, уточни говорителят Камелия Нейкова.
В изборния ден член на комисията откъсва бюлетина от кочана и поставя печат на гърба й пред избирателя. В кабината за гласуване, с химикал, пишещ със син цвят, избирателят поставя Х или V в квадратчето с номера на партията, коалицията или независимия кандидат, за който иска да гласува. В единия край на бюлетината има и кръгчета с номера от 1 до 17. Там избирателят може да отбележи предпочитанията си за кандидат от кандидатската листа, като сложи Х или V върху числото, под който номер е избраният от него кандидат.
В стаичката за гласуване ще бъдат поставени на видно място списък с партиите, коалициите и техните кандидати, както и независимите кандидати.
След като избирателят отбележи своя вот, сгъва бюлетината така, че да не разкрива вота му, но да оставя видим номера в долния десен ъгъл. Този номер се откъсва от член на комисията, след като е поставил втори печат на бюлетината. След това избирателят пуска бюлетината, подписва се, получава си документа за самоличност и излиза.
Ако избирателят сгреши при попълването на бюлетината, той трябва да я сгъне вътре в стаичката, да я върне на комисията и да поиска втора бюлетина. Сгрешената бюлетина се отделя и не се брои. Избирателят има право само на една нова бюлетина.
Изборният ден приключва в 19 часа. Когато има чакащи пред секцията, гласуването може да продължи, но не по-късно от 20 часа, като преди това се събират личните карти на чакащите, отбелязаха от ЦИК.