Избирателната система при изборите за народни представители ще е пропорционална с преференциален вот, решиха депутатите с приети на второ четене текстове от новия Изборен кодекс. В многомандатни изборни райони ще бъдат регистрирани кандидатски листи на партии и коалиции и на инициативни комитети.
Преференцията ще се реализира като при гласуване избирателят ще може да отбележи едно предпочитание за кандидат в дадената листа. По този начин той ще изрази своето предпочитание за реда на подреждане на кандидатите в листата.
Мнозинството отхвърли предложение на ГЕРБ, с което се предвиждаше смесена система за избор на народни представители - една част да се избират мажоритарно, а друга на пропорционален принцип.
„Предложението на ГЕРБ за въвеждане на смесена избирателна система с 32 мажоритарно избрани народни представители е откровена измама. Именно днешната опозиция е тази, която отмени мажоритарния избор и преференциите”, коментира зам.-председателят на парламента и основен двигател на новия Изборен кодекс Мая Манолова.
В хода на дебатите по вида на изборната система Павел Шопов от "Атака" заяви, че при въведения мажоритарен вот на изборите през 2009 г. от ГЕРБ са взели неполагащи им се 25 народни представители. Паднаха им от небето, коментира той и допълни, че "който веднъж е ял баницата, иска пак безплатно да яде". От "Атака" сме за национални партийни листи, с такава, с каквато ще бъдат избирани евродепутати, допълни той.
Александър Ненков от ГЕРБ отговори, че такава е била волята на гласоподавателите. Според него трябва да се даде време на смесената система да покаже резултати.
„Не сме против мажоритарния избор, но сме против имитацията на такъв”, заяви от своя страна Янко Янков от ДПС. Според него с новия Изборен кодекс са дадени достатъчно възможности на гражданите да влязат в парламента по независим начин. По думите му не може да има мажоритарен кандидат, издигнат от партия. Трябвало да е ясно кой го издига, кой носи отговорност, пред кого се отчита.
С "Х" или "V" ще изразяваме вота си в квадратчето с номера на избраната кандидатска листа, реши окончателно парламентът. Същите символи ще се използват и при определяне на преференцията. След отбелязване на вота, бюлетината ще се сгъва по начин, който не позволява да се вижда поставеният знак за партия, коалиция или инициативен комитет или предпочитание. При машинното гласуване избирателят гласува с магнитна карта, като устройството показва бюлетина, идентична с хартиената.
Вотът на избирателя след потвърждаване на избора се записва и съхранява в електронна избирателна кутия, която не позволява разкриване на самоличността и как е гласувано. В графа "Забележки" на избирателния списък се записва, че лицето е гласувало машинно.
Депутатите приеха, ако избирателят не е вписан в избирателния списък, но има право да гласува, всички негови данни се вписват в допълнителната страница на избирателния списък, след което избирателят се допуска до гласуване. Избирател, който сгреши при поставянето на знака, изразяващ неговия вот, може да върне сгъната сгрешената бюлетина на секционната избирателна комисия и да получи нова бюлетина за гласуване от същия вид. Това право се предоставя на избирателя само веднъж.