Историята говори за могъщество и величие, съчетани с вкус към изящното по нашите земи. Изложба в Националния археологическия музей показва за първи в София реставрирания меч на тракийския цар Севт III и част от неговото въоръжение. До 8 май можем да видим меча и ножницата с изключителна златна украса, златни апликации за конска сбруя, златна и железни апликации за кожена ризница, бронзов шлем и наколенници. Заедно с бронзовата глава на Севт III те бяха открити през 2004 г. от археолога Георги Китов в могилата Голямата Косматка край гр. Шипка, Казанлъшко, при експедиция с научен ръководител Диана Димитрова. „Тракийскят владетел е имал голяма икономическа мощ, за да си позволи да използва приживе такива вещи“, коментира пред bTV Radio ученият Диана Димитрова от Националния археологически институт с музей при БАН. „Чувството да видим в края, както си мислехме, на работния ден тези предмети бе неописуемо“, спомни си тя в интервю на Светослав Николов, което можете да чуете в прикачения файл.
Близо девет години бяха нужни, за да се намери финансиране за реставрирането на погребалния инвентар, след като непосредствено след откритието бе възстановена единствено главата на тракийския цар. Пред bTV Radio реставраторът от Националния археологически институт с музей при БАН гл. ас. д-р Петя Пенкова си спомни огромното вълнение, с което в началото на тримесечния труд започва да подрежда парченцата история. „Най-голямата награда в реставрацията е да видиш как се връща към живот нещо, което е било погребано преди толкова хиляди години“, каза гл. ас. д-р Петя Пенкова, която описа процеса на работа по находките. Тя разказа, че първоначално никой не е обърнал внимание на меча и канията, тъй като златото от другите предмети в гробницата е блестяло по-силно на фона на ръждата, покрила оръжието и ножницата. „Първо трябваше да намерим местата, на които се свързват фрагментите, да сглобим горната и долната част на канията и след това да започнем разкриването на орнамента от златни пластинки на повърхността“, разказа гл. ас. д-р Петя Пенкова в интервюто по bTV Radio от 17 април. Записът можете да чуете в прикачения файл.
Експонатите от изложбата „Мечът на Севт III“ ще останат в Националния археологически музей на ул. „Съборна“ №2 в София до 8 май, след което ще бъдат предадени на Исторически музей „Искра“ в гр. Казанлък.
На снимката: реставрираната ножница и острието на меча на тракийския цар Севт ІІІ (330 – ок. 300 г. пр. Хр.) във витрина на НАИМ-БАН. В другата витрина – макет на конска глава със златната гарнитура за амуницията на владетелския кон. Автор на снимката – Петя Пенкова.