Младежката безработица в България надхвърля 30%, алармира зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков. Заедно с броя на обезкуражените лица той изчисли, че делът достига до 40%.
„Реалната безработица сред всички лица в работоспособна възраст надхвърля 18%,” коментира Бранкоя и подчерта, че това продължава да бъде най-сериозният проблем в икономиката за БСК.
Според официалните данни на Агенцията по заетостта през февруари нивото на безработицата в страната е 12% - с 0,1 на сто по-високо от предходния месец.
От Камарата отчитат спад на конкурентноспособността на труда в България по два показателя – ръст на единичните разходи за труд, които у нас били най-високи в ЕС, както и нарастването на реалния ефективен валутен курс.
Димитър Бранков припомни, че БСК се противопоставя на идеята за въвеждането на секторни минимални работни заплати. „Апелираме за повече прагматизъм и реализъм за това от какво имаме нужда в момента,” коментира Бранков на конференция на тема „Тенденции на пазара на труда и възможности за прилагане на гъвкави форми на заетост".
Той отчете, че България е на последно място в ЕС по прилагане на гъвкави форми на заетост. Докато в ЕС заетостта на намалено работно време през 2011 г. е била 19,5%, в България този процент е 2,4, наетите на втори трудов договор средно в ЕС са 3,8%, а в България – 0,4%.