Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за финала на турнира по тенис в Сидни с награден фонд 710 хиляди долара.

Пловдивчанката тръгна от квалификациите и стигна до финал на турнир на Женската тенис асоциация за първи път в своята кариера. На полуфиналите тя елиминира шестата в световната ранглиста поставена под номер 2 Петра Квитова с 6:4, 6:3 за 81 минути. Така 26-годишната пловдивчанка постигна десета победа в кариерата си над състезателка от топ 10 и втора поредна, след като вчера се справи и със седмата в класацията Сара Ерани (Италия).

Българката поведе с 4:2, но Квитова изравни при 4:4, след което Пиронкова взе пет поредни гейма, с което спечели първия сет и поведе с 3:0 във втория. Чехкинята намали 3:4, но за повече нямаше сили и допусна първо поражение от пловдивчанката в пет мача.

Пиронкова пък записа седми пореден успех в турнира и си осигури 330 точки за световната ранглиста и 64 хиляди долара.

В търсене на първа титла тя ще се изправи срещу петата в схемата Анджелик Кербер (Германия), която победи Медисън Кийс (САЩ).

Финалният двубой ще е сутринта на 10 януари, като трябва да започне не по-рано от 5:30 часа.