Експонати от 18 проучвани археологически обекта разказват за миналото по нашите земи с изящни предмети, които можем да разгледаме до 30 март включително в Седмата национална археологическа изложба „Българска археология“. В специални витрини в музея са изложени предмети, свързани с вярванията – култовите фигурите и оброчните плочки са запазилите енергията на хората, използвали ги за почитане на боговете, с бита – чрез най-различни съдове или пък дървена дрънкалка за забавление на децата, с играта – показани са костени зарчета, с воюването – изложено е сгъваемо желязно войнишко столче, с красотата – чрез бляскави украшения и бронзово огледало, има монети и много, много други. Изложените находки проследяват миналото по нашите земи от най-ранните периоди на човешко обитание до Средновековието.

Сред проучваните миналата година от археолозите обекти са пещерите Козарника и Редака, Белоградчишко, праисторическите селищни могили Козарева и Юнаците, къснобронзовия некропол на Балей, Видинско, античната Аполония и Емпорион Пистирос до Септември, късноантичната и средновековна крепост до Бяла, Варненско, средновековните български столици Плиска и Преслав, некропола на римската колония Деултум, Бургаско, надгробната Гурева могила, Сливенско и Улпия Рациария, Видинско. Представени са находките и от някои обекти, проучвани във връзка с големи инфраструктурни проекти: обредния комплекс в мeстността Хауза до с. Капитан Андреево, обектите от праисторическата и римската епохи до с. Нова Надежда, Хасковско, златодобивния рудник от късната бронзова епоха Ада тепе до Крумовград. Постери за 40 археологически обекта допълват разнообразната информация за отлично свършената от археолозите работа през изминалата 2013 г. В специално издадения каталог са представени част от експонатите, участващи в изложбата, както и някои от проучваните през 2013 г. археологически обекти.

В интервю на Светослав Николов в прикачения файл сред експонатите ни развежда кураторът на изложбата гл. ас. д-р Камен Бояджиев – ръководител на отдел „Експозиция“ в музея.

Националният археологически музей, който е към Археологическия институт на Българската академия на науките се намира на ул. „Съборна“ в центъра на София, а всяка последна неделя от месеца – каквато се пада 30 март, входът е свободен.

Снимка: Национален археологически институт с музей към Българската академия на науките.