Защитена местност и паметник на градинско-парковото изкуство, „Врана“ за първи път от създаването си от цар Фердинанд преди повече от век отвори вратите си за широката публика. Това е вторият музей, който се открива в София в рамките на няколко седмици, след като на 24 май за първи път опознахме наследството на столицата чрез археологическия музей в базиликата „Света София”.
Растителното богатство на „Врана“ наброява 800 декоративни вида. На територия от почти 1000 декара той е обитаван от около 100 вида птици и други животни. Като естествен природонаучен музей го определи кметът на София Йорданка Фандъкова при откриването му на 8 юни. В момента за посетители е отворена площ от 350 декара с езерца, мостчета и алеи, като тя непрекъснато ще се разширява. Сред намеренията на управата е да изгради укрития и видеосистеми, чрез които отблизо, но без да ги безпокоим, можем да наблюдаваме дивите животни. Табели дават подробна информация за растенията, а в услуга на посетителите са екскурзоводи, които при голям поток на всеки 20 минути поемат новите посетители на официалния вход откъм стопанската сграда. Първоначалното намерение на общината бе разходките в парка да са на групи, за да се опази неговото богатство. Ограничението за момента обаче не се спазва заради неочаквано големия поток от над 25000 души в първия уикенд от откриването му. В следващите дни са поставени указателни табелки по Околовръстното и Цариградско шосе, които насочват шофьорите към паркинга пред входа, а за пътуващите с градския транспорт ще бъде пусната извънредна линия от Орлов мост. С номер 505 автобусите ще потеглят на всеки час, като от „Орлов мост” първият е в 9:10 ч. и последният – в 15:10 ч., а от „Врана” – съответно в 11:10 ч. и в 16:10 ч. Автобусите ще спират на хотел „Плиска”, Окръжна болница и метростанцията на Цариградско шосе. До „Врана“ може да се стигне и с автобуси по редовните линии с номера 1 и 3.
Извнънредна автобусна линия с номер 505 от този уикенд ще ни отвежда от Орлов мост до парка Врана. 350 декара от защитената зона и паметник на парковото изкуство от миналата седмица са отворени за посещения, като през юни входът е свободен. Над 800 растителни и 100 животински видове видяха първите 25 000 посетители миналия уикенд. Автобусите по линията ще са с постоянен контрол по редовността на пътниците, като цената на билета е 1 лев. Те могат да се използват и с карта за цялата градска мрежа.
Тъй като е защитена местност и паметник на градинско-парковото изкуство, в парка „Врана“ не можем да влизаме с колела – за тях има велопаркинг пред входа, и с домашни любимци, не можем да консумираме алкохол и храна или да си организираме пикник на тревата. През юни посещенията са безплатни, а след това ще бъде въведена входна такса, като се очаква Столичният общински съвет да утвърди предложената като най-висока цена 5 лв. За различни възрасти и за групови посещения ще има отстъпки. Паркът ще бъде отворен за посетители само в събота и неделя от 10 ч., а последна възможност за влизане ще имаме в 16 ч.
„Паркът „Врана“ е изключително красиво място с интересни растителни видове в пейзажен, естествен стил“, описва атмосферата му Милена Васева – директор на общинско предприятие „Паркове и градски градини“ в интервю на Светослав Николов по bTV Radio от 12 юни. Разговора можете да чуете в прикачения файл.