Столичната община, Столичният общински съвет, академични институти и професионални организации подкрепиха кандидатурата на Класик ФМ пред Съвета за електронни медии за издаване на самостоятелен лиценз за излъчване в София. „Класик ФМ радио е дългогодишен партньор на Столичната община като многократно подкрепя културните проекти, реализиращи се на територията на София. Повечето културни събития в столицата получават медийна изява в неговата програма”, написа до СЕМ заместник-кметът по културата д-р Тодор Чобанов. Той посочва, че Класик ФМ радио е съорганизатор на едно от важните събития в културния календар на София – Европейския музикален фестивал, а концертните сезони на Оркестъра на Класик ФМ са важна част от Столичния културен афиш. „С оглед на кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 г., Класик ФМ радио представлява изключително важен партньор на Столичната община в процеса на популяризиране на проекта и като организатор на част от програмата, посветена на кандидатурата, която е от стратегическо значение за културното развитие на София”, изтъква пред СЕМ заместник-кметът Тодор Чобанов.

Председателят на комисията по култура към Столичния общински съвет Малина Едрева посочва пред регулатора, че се надява дейността на Класик ФМ радио в полза на културното развитие на града ни да бъде осигурена чрез използване на собствена радио честота. „Радиото създава значителна част от културната продукция на столицата”, заявява Малина Едрева в писмото си в подкрепа на кандидатурата на Класик ФМ пред Съвета за електронни медии.

„Трябва да се гордеем, че в България в продължение на повече от 18 г. програмата на Класик ФМ представлява истинска опора за културата и изкуството”. С тези думи оперната прима Анна Томова Синтова се обърна към Съвета за електронни медии с подкрепата си за кандидатурата за лиценз на единственото радио за класическа музика у нас. „Авторитетът на Класик ФМ, натрупан през годините – с много професионализъм и отдаденост от страна на неговия екип, е доказателство за ролята на това радио не само в ефира, но и като създател на собствен симфоничен оркестър с изключително активна дейност вече 12 година”, пише в обръщението си към СЕМ Анна Томова Синтова. Тя споделя, че кариерата й на оперна певица й е дала възможност да участва в множество радио и телевизионни програми по цял свят, но рядко е срещала професионализъм от ранга на този в българското Класик ФМ. „Разбрах, че Класик ФМ радио кандидатства за трети път в конкурс за лиценз в София. Първите два пъти Вашата комисия е преценила, че Класик ФМ не заслужава лиценз и на първо място са класирани други проекти. Моля Ви да вземете под внимание, че Класик ФМ не е проект. Класик ФМ е реализирана кауза, спечелила вниманието и уважението на най-образованата и интелигентна слушателска аудитория в България. Във Вашите ръце сега е бъдещето на тази уникална програма, както и възможността да осигурите на слушателите достъп в радио ефира и за в бъдеще до единственото радио, посветено на изкуството на класическата музика”, пише до СЕМ Анна Томова Синтова. Тя се обърна към останалите музиканти и към публиката на Класик ФМ да подкрепят нейния призив.

Класик ФМ вече 18 г. звучи в софийския ефир, първо съвместно с радио „Свободна Европа” и наследника му „Нова Европа”, а сега – с радио „Алма матер” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. То обаче никога не е имало собствена честота. Преди 12 г. Класик ФМ сформира симфоничен оркестър, който срещна българската публика с младите ни таланти и със супер звезди на класическата и джаз музиката, сред които Людмил Ангелов, Веско Пантелеев – Ешкенази, Мила Георгиева, Георги Черкин, Найджъл Кенеди, Джошуа Бел, Максим Венгеров, Шломо Минц, Миша Майски, Мидори, Пинкас Цукерман и десетки други.

„Смятаме, че 18-годишна работа без собствена честота е достатъчен период за СЕМ да направи равносметка за постигнатото от Класик ФМ радио”, пишат до Съвета за електронни медии членовете на Академическия съвет на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. В обръщението си към регулатора ръководството на академията подчертава от колко сериозно значение е изключително ползотворното й партньорство с Класик ФМ да бъде осигурено и за в бъдеще. „Създаденият от Класик ФМ симфоничен оркестър е един прекрасен пример за това как частният бизнес осигурява работни места на млади хора, и то в сферата на музикалното изкуство. Чрез работата си в него много от нашите възпитаници получават сериозна следдипломна квалификация и се срещат със световни имена от изпълнителското изкуство, което е изключителен шанс за тяхното професионално израстване”, се посочва в обръщението на ръководството на Музикалната академия към СЕМ. Членовете на Академическия съвет подчертават, че за 18-те години активна работа Класик ФМ се е превърнало в уважавана институция в областта на културата и изкуството. „Целият екип на радиото е съставен от изявени възпитаници на Националната музикална акедемия в София. Като специалисти в областта на класическата музика ние оценяваме високо професионалното ниво на радио програмите, подготвяни от Класик ФМ”, посочват още членовете на Академическия съвет на Националната музикална академия, мотивирайки своя призив към Съвета за електронни медии да предостави на Класик ФМ радио собствен програмен лиценз и честота.

С аргумента, че Класик ФМ осигурява голяма подкрепа за представителите на музикантството в България зад кандидатурата за собствен лиценз на радиото застана и Съюзът на музикалните и танцови дейци. „В своите програми Класик ФМ представя изявени и млади музиканти, с което допринася за тяхното успешно развитие и ги популяризира сред българската публика”, пише в писмото си до СЕМ председателят на Съюза на музикалните и танцови дейци проф. Петя Бъговска. Тя посочва и съвместната дейност по отличаването на творческите постижения в различни области на изкуството чрез присъждането на наградите „Кристална лира”.

Класик ФМ е незаменим партньор на повечето фестивали в България, припомня на СЕМ Българската фестивална асоциация. „Със своя професионализъм и всеобхватни познания в културната сфера екипът на Класик ФМ радио е значим фактор за развитието на културната среда в България. Днес общественият интерес е насочен към подкрепа за това единствено радио за класическа музика в България. С оглед на това членовете на Българската фестивална асоциация разчитат на вашето отговорно решение в предстоящия конкурс”, пишат до СЕМ от Българската фестивална асоциация.