В Перник днес се открива 23-ият Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва". Фестивалът, който беше обявен от National Geographic за една от петнайсетте зимни топ дестинации за 2014 г., ще продължи до неделя.

Перник ще посрещне над 6 300 участници от България и Албания, Гърция, Италия, Индонезия, Македония, Словения, Сърбия, Унгария. В трите фестивални дни те ще могат да видят уникални маски и костюми от всички етнографски райони на страната.

Довечера от сградата на Общината ще тръгне факелно сурвакарско шествие. То ще премине през центъра на града до Двореца на културата, където ще започне гала спектакълът за откриването на фестивала.

Организаторите обещават много музика и танци, огнено шоу и пиротехнически ефекти. За дните на фестивала БДЖ пуска 12 допълнителни пътнически влака между София и Перник.

Пернишката „Сурва" вече е част от националната система „Живи човешки съкровища" в категория „Традиционни празници и обреди" на ЮНЕСКО, а от пет години градът е европейска столица на сурвакарските игри. Празникът кандидатства в представителния списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството.

Най-малкият участник - Иван Тонев на 4 години, е от групата на село Осетеново. От същата група е и най-възрастният участник - Георги Любенов на 86 години, съобщи заместник-кметът Илинка Никифорова.

Зрелищно факелно шествие ще озари първата нощ на фестивала. То ще премине в огромен ритуален огън, около който маскирани ще изгонят злите сили. Уникално триизмерно мапинг шоу ще се слее със сурвакарската обредност. От тази нощ Перник ще бъде под командата на Воеводата на фестивала, на който кметът предава по традиция ключа на града.

100 кг свинско със зеле

Сурвакарски специалитет от 100 килограма кисело зеле и свинско ще нагости безплатно зрителите на фестивала. Ястието ще бъде приготвено в огромен казан пред Общинския младежки дом.

Любителите на изкусни блюда ще научат тайните на граовската кухня, събрани в кулинарна книга със 100 рецепти на характерни зимни ястия и напитки от Пернишко. Тук присъстват традиционната клин чорба, сиромашки салати, мачкан, попарник, триеница и др. Книгата разкрива и начинът на приготвяне на пернишкия „Бейлис" - от домашна ракия, боза, ликьор, канела или ванилия. Сред майтапчийските коктейли са „Отвертка", „Миньор" и най-актуалният за фестивала, наречен „Кукер". Той е смес от домашно вино и спирт и гони всички болести.

Седем дървени къщи, наредени с шарени черги и украсени със сурвакарски маски, каруци със слама и пъстри литаци пренасят минувачите в света на сурвакарските традиции. Подредена е и граовска трапеза с характерни за региона зимни ястия.

Маскарад парти ще събере маскирани, гримирани, перукирани и костюмирани участници в надпревара с кокили, огнено шоу, еквилибристика, танци, песни. Ще се проведат конкурси за най-атрактивно сватбарско хоро и маскараден оркестър, за най-красива маска на зрител, виртуална изложба на карнавални постери. Ще бъдат отворени творчески работилници, ателиета за маски, зрителите ще могат да видят множество театрални спектакли и концерти.

Етнолози от цялата страна ще се съберат на тематична конференция „Водачите на маскарада". По време на фестивала музеите в Перник ще отворят вратите си за безплатни посещения.

Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва" в Перник e най-авторитетната в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски.

Маскарадът популяризира достигнали до днес варианти на древна ергенска обредност, част от българската фолклорна традиция. Във вярванията на българския народ играта на маскираните е ритуален благослов за здраве, плодородие, благоденствие и добруване.

Фестивалът се организира от община Перник от 1966 година. От 1985 г. има статут на международен. През 1995 г. Перник е приет за член на Федерацията на европейските
карнавални градове.