От политическото решение на казуса „Сидеров” в момента зависи бъдещето на 42-то Народно събрание – това стана ясно от думите на народния представител от БСП Янаки Стоилов в коментар на скандала на летище Варна и постъпилото искане за сваляне на депутатския имунитет на националистическия лидер.
„Както и да бъде решен казусът, ще има политически последствия – може дори да се отрази на възможността на парламента да върши своята работа в последствие”, заяви Стоилов в предаването „Тази сутрин” по bTV. „Парламентът до голяма степен действа като юрисдикция, политическите виждания трябва да останат на заден план”, категоричен бе депутатът от левицата.
Той предлага временна парламентарна комисия да проучи фактите около скандала с Волен Сидеров в главната роля и въз основа на събраната информация да препоръча на Народното събрание какво решение да вземе за депутатския имунитет на националистическия лидер.
Янаки Стоилов обясни липсата на политическа позиция от страна на левицата с това, че случаят се е превърнал в юридически казус, след като в сряда главният прокурор Сотир Цацаров изпрати до парламентарния председател Михаил Миков искане за сваляне на депутатската защита на Сидеров. Сега той разполага с 14-дневен срок, в който може сам да се откаже от имунитета си, а ако не го направи, ще се стигне до гласуване на решение в пленарна зала.
„Ние не споделяме този груб стил на заявяване на проблеми, но това е въпрос на отделни отношения. Има вече постъпило искане от главния прокурор, ние ще се запознаем с него и ще се приложи принципа „Дайте ми фактите, за да ви дам правото”, коментира Янаки Стоилов.
Според него трябва да се вземе под внимание опитът на парламента в подобни случаи от предишни години, но не трябва да се имат предвид „предишни натрупвания” от други изхвърляния на Волен Сидеров, защото всяко едно наказателно производство е самосиндикално.
Янаки Стоилов подчерта, че чрез разследване от парламентарна комисия Народното събрание няма да изземе функциите на прокуратурата. „В едно деяние трябва да се видят всички обстоятелства. Трябва да има една комисия, в която да се изслушат засегнатите лица и да формират свое мнение. Парламентарната комисия може да се довери на прокуратурата, но и да провери подадените факти”, посочи депутатът, като допълни, че такава комисия трябва да има ограничен срок за действие от не повече от „няколко седмици”.