Ситуацията с коронавируса ни учи да сме умни и показва, че не сме. „Обучаваме се да бъдем по-умни от уж безмозъчния коронавирус, а ние като много умни, се държим точно обратното на както трябва. Но мисля, че се обучаваме и добре вървят нещата, поне в дисциплината.“ – каза д-р Светлозар Сардовски в предаването „За града“ по bTV Radio.

Учим се от грешките си – две основни в тази ситуация поставя медикът, започвайки от появата на вируса: „Той идва от „културата“ на хранене на китайците, които ядат необработени гризачи. Те са естествен резервоар на коронавируси и при срещата с човека се случва това, на което сме свидетели. И така наречените „отговорни органи“ в световен и национален план закъсняха с реакцията си – трябваше да има изолация много по-рано.“ Според д-р Сардовски въпросът сега е дали ще можем да се справи с потока от пациенти с усложнения, които ще имат нужда от болнично лечение. Затова той посочва, че превенцията е най-доброто нещо. „Виждаме, че ролята на медицинските технологии, колкото и да са развити, са незначителни за ограничаване на вируса, а действа превенцията – социална изолация, лична хигиена и правилно хранене за поддържане на добър имунитет.“

На какво ще ни научи това преживяване? „Учи ни на повече дисциплина, екипност, разум. Учи ни да се справяме заедно с такива предизвикателства, които ще ни очакват още. Трябва да знаем – никой не е по-голям от природата. Тя се саморегурлира, щом ние не можем да я регулираме. Виждаме, че сме много малки, макар да се мислим за големи. Въпреки развитието на технологиите с неимоверни темпове, тяхното влияние върху човешкия живот не е толкова голямо – 80% от нещата са в нашите ръце.“

Интервю на Светослав Николов: