Кметът на София Йорданка Фандъкова лично е настояла пред главния архитект Здравко Здравков да не бъде продължавано разрешителното за строителство на небостъргача „Златен век“ в София, тъй като той не се вписва в пейзажа на града и ще създаде затруднения в движението. В ексклузивно интервю за bTV Radio тя каза: „За мен беше важно да направим и промените в закона, и да настояваме да имамe много добри анализи да не допускаме да се изграждат сгради, които не се вписват в пейзажа и пречат на движението. Затова настоявах главният архитект да не продължава разрешителното за строеж.“ Йорданка Фандъкова подкрепи арх. Здравко Здравков, който съобщи, че за строителството на „Златен век“ е получил заплашителни есемеси: „Той  прави всичко възможно да защитава обществения интерес, включително и с цената на лични санкции, наложени му от съда, които той плаща. Това хората трябва да го знаят.“

Заради проблемите с вида на обновяваната ул. „Граф Игнатиев“ общината започва по-активно да търси мнението на софиянци. „Проектът за обновяване на ул. „Граф Игнатиев“ за нас е голям урок и търсим по-голяма комуникация и по-активно включване на гражданите.“ – обясни Йорданка Фандъкова. Тя напомни, че обновяването е започнало през 2013 г. с един от първите архитектурни конкурси, а в журито са участвали специалисти, експерти – представители на творчески и браншови съюзи и организации, общински съветници от различни политически сили. „Те сега забравиха, че са били включени, защото вчера коментираха, че не познават проекта.“ – отговори Фандъкова на критиките, отправени от опозицията. „Винаги, когато говорим за големи обекти, процесът е дълъг, много хора участват, провеждат се много обсъждания, включително обществени. Но това става през годините и когато реално започне обектът, започваме всичко отначало.“ – каза Йорданка Фандъкова за обичайно отправяните критики след като вече е извървяна законовата процедура.

За пл. „Св. Неделя“, където ще бъдат и експонирани археологическите находки, общината обяви международен конкурс, а следващият сериозен ремонт ще бъде на ул. „Малко Търново“. Процесът по обновяването на малката уличка в центъра на София започна с широка дискусия с експерти и общественици. Въпреки отправените призиви ремонт там да не се прави, процедурата ще продължи. „Стартирахме процеса на реконструкция на ул. „Малко Търново“ с дискусия с представители на институтите, чиито сгради се намират там. Но това вече предизвика сериозен отпор, дори се стигна до там да чуем мнения: „Не я пипайте, оставете я така.“ Не съм съгласна, защото е трагично състоянието на всичко, което не е поддържано и реконструирано от над 20 – 30 години. За мен процесът е започнал, трябва да се дискутира и да се върви бавно напред с широки обществени дискусии. Моята отгогорност е да работим и да правим средата в града по-добра за хората. Да, ще се сблъскваме с критики, ще се допускат и грешки. Моята отговорност е да не се плащат обществени средства за недобре свършена работа.“ – каза столичният кмет.

Йорданка Фандъкова призова строителния бранш да подготвя добри специалисти, фирмите да работят качествено, а проектантите да защитават публично идеите си: „На много срещи с Камарата на строителите съм поставяла много остро въпроса с качеството. Всички знаем, че голяма част от добрите строители работят в чужбина за много по-високи заплати. Каквито и добри проекти да се правят, при изпълнението работят  строителните работници, които се ръководят от технически ръководители. За да може да има добри специалисти, трябва да бъдат обучавани и да имат добро заплащане. Това е ангажимента на строителния бранш.“ 

Да напомня за тази отговорност вчера столичният кмет предложи водната стена от пл. „Гарибалди“ да бъде инсталирана в двора на Университета по строителство, архитектура и геодезия. „Това беше една закачка с отговорността на проектантите и архитектите, която е огромна. Те най-малкото трябва да застанат и да защитят проекта си. Не бих спорила с тях за въпроси в тяхната сфера, но те носят отговорност пред гражданите, трябва да защитават своите проекти, а не да се налага аз да обяснявам какъв е бил замисълът на проектанта.“ – обясни днес Йорданка Фандъкова.

За ремонта около пл. „Св. Александър Невски“ тя посочи, че общината ежедневно контролира работата на обекта, където първо трябва да бъдат отстранени дефектите: „Дадох много ясен знак и урок на изпълнителите. Няма да приемем обекта с видими проблеми. Има гаранционни срокове, в които фирмите за своя сметка отстраняват проблеми, ако се получат впоследствие. За видими дефекти обаче те трябва да носят отговорност и за всичко това се плаща, затова и санкциите са много големи.“

По-рано, на представянето на културно-исторически маршрут, който ще запознава софиянци с богатството на града по случай 140-та годишнина от обявяването на София за столица, в отговор на въпрос на bTV Radio кметът Йорданка Фандъкова съобщи, че от другата седмица общината започва да предоставя експертна подкрепа на собствениците на сгради – паметници на културата за тяхното обновяване: „Програмата вече е готова и може би още идната седмица ще я обявим. В разработването й участваха главният архитект на София, председателите на комисията по архитектура и по култура и образование, както и заместник-кметът по култура.“ Програмата е разработена по съвместен проект за споделяне на опит с парижкия район „Маре“, който Столичната община инициира преди няколко години. Йорданка Фандъкова припомни, че е налагала високи санкции – два пъти по 100 000 лв. за Захарна фабрика, като има глоби и за къщата на Яворов. „Благодарение на този натиск собствениците на къщата на Фингов внесоха проект за възстановяване.“ – каза столичният кмет.