Това е първата мярка по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП), която е с бюджет близо 3 млрд. лв., съобщи още министърът на иновациите и растежа

Отворихме за кандидатстване процедура за внедряване на иновации в българските компании с бюджет 293.4 млн. лв. Това е първата мярка по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП), която е с бюджет близо 3 млрд. лв. за настоящия период до 2027 г. Това коментира министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева по повод обявяването на приема на документи по мярката.

„С този финансов ресурс ще успеем да подкрепим стотици български предприятия, които искат да повишат конкурентоспособността си чрез внедряване на иновации в работата си. В Министерството на иновациите и растежа сме насочили усилия да насърчим фирми от различни сектори в цялата страна, за да модернизират бизнеса си“, коментира министър Стойчева.

По процедурата могат да кандидатстват микро-, малки, средни фирми и дружества с до 499 служители от различни икономически сектори. Министърът на иновациите и растежа уточни, че минималният размер на безвъзмездната финансова помощ ще бъде 50 000 лв., а максималният ще е диференциран спрямо големината на компаниите. Микро- и малките предприятия ще могат да кандидатстват за до 500 000 лв., а средните и дружествата с до 499 служители – за 800 000 лв. Съфинансирането ще бъде от 20% до 50% в зависимост от избрания режим на помощ, категорията на предприятието и мястото на изпълнение на проекта.

Проектите трябва да са свързани с внедряване на иновация в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“. „България има огромен капацитет за развитие на високите технологии и иновациите именно в посочените области“, подчерта министър Стойчева.

По думите й, със средствата ще се финансира внедряването на продуктови иновации (стоки или услуги) или иновации в бизнес процесите чрез придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи. Ще се покриват разходите за консултантски и помощни услуги за иновации като защита на правата по индустриална собственост, осигуряване на достъп до бази данни и библиотеки, осигуряване на услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания и изпитвания.

Кандидатстването по процедурата отново е изцяло онлайн през системата ИСУН 2020 

Проектните предложения могат да се подават до 16,30 ч. на 31 януари 2024 г. Фирмите могат да задават въпроси и да искат разяснения през същия портал до три седмици преди крайния срок. Отговорите ще бъдат публикувани на страницата на Министерството на иновациите и растежа.